Hopp til innhold

Side:Zweig Amok.pdf/105

Fra Wikikilden
Denne siden er korrekturlest

og jeg. Jeg skal bli frisk heroppe, jeg har været syk. Derfor må jeg også sitte meget i solen, har doktoren sagt.“

De siste ordene sa han temmelig sikker. Barn er altid stolte av en sykdom, fordi de vet, at fare gjør dem dobbelt viktige for deres pårørende.

„Ja, solen er god for slike unge herrer som dig, den vil snart gjøre dig brun. Men du skal da vel ikke sitte her hele dagen. En krabat som du skal løpe omkring og være kjekk og gjerne holde litt leven. Jeg tror du er for skikkelig, du ser mig ut som en stuegris med den store tykke boken din under armen. Når jeg tenker på, hvad jeg var for en skøier i din alder: hver aften kom jeg hjem med buksen i filler. Bare ikke være for tam!“

Gutten måtte uvilkårlig smile, og det tok engstelsen væk. Han vilde gjerne ha svart noget; men han syntes, det var for frekt, for selvbevisst overfor denne snilde, fremmede herren, som snakket så hyggelig med ham. Han hadde aldrig været nesevis, men altid litt forlegen, og nu kom han i den største forvirring av lykke og undseelse. Han vilde så gjerne ha fortsat samtalen, men han kunde ikke finde på noget. Heldigvis kom netop hotellets store, gule bernhardiner forbi, snuste på dem begge og lot sig villig kjærtegne.

„Er du gla i hunder?“ spurte baronen.

„Ja, forferdelig, min bestemor har en i sin