med en Thekop fiint Sukker. 3 Æg slaaes først alene, derpaa med en Thekop sød Fløde, saa komme det i Smørret og saa 3 Thekopper Hvedemeel. Kryderier som ellers. Heraf lægges en Skefuld i Jernet, og man seer første Gang, om den skal være mere eller mindre fuld.
514. Krumkager No. 1.
6 Æggeblommer, 1 Pot sød Fløde, ½ Pund stødt Sukker, Citronskal og Caneel samt 1 Pund Meel røres vel tilsammen. Kagerne steges lysebrune og krummes over en Stok. De taale ikke at gjemmes.
Krumkager No. 2.
9 Æg slaaes med ¾ Pund Sukker ¾ Pund afklaret Smør, deri kommes 1 Pund Hvedemeel, Caneel og Cardemomme og en Pægel Vand. Dette er omtrent til 15 Personer.
Krumkager No. 3.
Hertil tages 1 ½ Pund Meel, ¾ Pund Sukker, ¾ afklaret Smør og 1 a 1 ½ Pot Melk, Citronskal og Cardemomme. Melken og Sukkeret slaaes først, saa kommes det meste af Melet i før Smørret og Resten siden. Skulde Røren befindes at være for tyk, da kan lidt mere Melk kommes i. Man maa holde Jernet forsigtig lige, naar man helder Røren i med en Ske, da den er flydende, og det maa ofte smøres. Medens de endnu ligge i Jernet, rulles de paa en Stok, der er indrettet hertil, og bliver paa Stokken, til de ere kolde. Det er egentlig denne Sort der bruges til at fylde Crem i;