Hopp til innhold

Side:Vore hjem, vore barn og kommunismen (Kathrine Lie, 1924).pdf/6

Fra Wikikilden
Denne siden er ikke korrekturlest

gende paa mændene og deres arbeide, kan tildels for- staaes, men at vi kvinder, som har vort arbeide i de tusen hjem, skal la os blænde av disse løfter og tro. paa dem, naar vi hører og læser om tilstandene i den nye Sovjetrepublik, kan vel neppe forlanges.

At de nuværende tilstande inden alle samfunds- klasser ikke er saa gode, som de burde være, er vi alle enige om. Men vore levevilkaar maa forbedres ved samarbeide og forstaaelse, saa at ethvert men- neske, som arbeider, blir respektert, hvilket arbeide han eller hun utfører, som det nyttige samfundsmen- neske vedkommende er. Vi kvinder maa arbeide for at dette sker ved rolige forhandlinger og ikke ved raa, brutal voldsmagt. Av tvang opstaar der aldrig noget godt. De vanskelige, bekymringsfulde forhold med de stigende priser, som vi husmødre nu gjennem- lever, skyldes i første række de urolige tider. Blev hver mand og kvinde paa sin post og rolig utførte det arbeide, de evnet, vilde man sikkert kunne ha haab om at opnaa gode levevilkaar for alle samfunds- klasser.

Jeg har samlet endel materiale om, hvordan for- holdene virkelig arter sig i Rusland og haaber her- ved at gi de norske kvinder et indblik i, hvordan til- standen ogsaa kan bli her hos os, hvis kommunisterne seirer ved det forestaaende valg.