Hopp til innhold

Indeks:Om Humanisten og Satirikeren Johan Lauremberg.djvu

Wikisource Page Game (step-by-step pagelist builder)
Åpne fil i BookReader
Tøm den lokale filens mellomlager
Tøm filens mellomlager på Commons
Fra Wikikilden
Tittel Om Humanisten og Satirikeren Johan Lauremberg
Forfatter Ludvig Daae
Forlag J. Chr. Gundersens Bogtrykkeri
Sted Christiania
År 1884
Faksimiler djvu
Målform Bokmål/riksmål
Framgang Må korrekturleses

OM

HUMANISTEN OG SATIRIKEREN

JOHAN LAUREMBERG.

AF

Dr. LUDVIG DAAE,

PROFESSOR I HISTORIE VED UNIVERSITETET I CHRISTIANIA.


UNIVERSITETSPROGRAM I ANLEDNING AF UNIVERSITETETS HOLBERGSFEST
3DIE DECEMBER 1884.


CHRISTIANIA.
J. CHR. GUNDERSENS BOGTRYKKERI,
1884.



Forord.


I September d. A. besluttede det norske Universitet at høitideligholde Tohundredaarsdagen for Ludvig Holbergs Fødsel, 3die December, ved en academisk Fest. Det hædrende Hverv at forfatte et Program for Anledningen overdroges mig. Efter nogen Betænkning besluttede jeg at gjøre et Forsøg paa at gjenindsætte en Mand, som baade kan fortjene Navn af Holbergs nære Aandsfrænde, og som aabenbart har paavirket denne, paa den Plads, der synes at tilkomme ham ogsaa i vor egen Literaturs Historie, uden at der dog hidtil i denne Henseende er ydet ham Retfærdighed. At skrive om Johan Lauremberg var for mig et mere end ti Aar gammelt kjært Forsæt, der imidlertid stedse var blevet trængt tilbage ved andre Studier og Arbeider, saa at jeg end ikke kunde siges at have anlagt Samlinger dertil, da jeg maatte skride til Udførelsen med en Frist af ganske faa Uger, i hvilke desuden Embedspligter og andre Forretninger maatte optage en stor Deel af min Tid. Skulde derfor den indsigtsfulde Læser finde, at mit Skrift i nogen Grad bærer Spor af denne Varselets store Korthed, vil jeg ikke modsige ham.

Væsentlig ved danske Venners Hjælp har jeg kunnet ledsage Skriftet med nogle for det meste utrykte Bilag. Naar jeg desforuden ogsaa paany har ladet aftrykke Laurembergs indholdsrige og formskjønne latinske Satire, der hos os maa ansees for mindre let tilgjængelig, tror jeg derved at have gjort saavel Historiens som den humanistiske Poesis Venner en Tjeneste.

Det er nu nogle og tyve Aar siden, at N. M. Petersen offentlig udtalte, at den danske Oversættelse af Laurembergs »Scherzgedichte« baade for sin Mærkeligheds og sin Sjeldenheds Skyld burde udgives paany. Jeg tillader mig herved at genoptage dette Forslag og vover i Ærbødighed at anbefale »Selskabet for den danske Literaturs Fremme« at bringe Sagen til Udførelse.

26de November 1884.

L. Daae.




Indhold.


Side.
I. Laurembergs Ungdom. Han vinder Anseelse som latinsk Digter og bliver Professor i Rostock 1—5.
II. Lauremberg bliver Professor ved Sorø Academi. Hans mathematiske Skrifter og Kartarbeider 6—18.
III. Laurembergs to høitydske Comedier 19—26.
IV. Laurembergs Satira 27—42.
V. Laurembergs plattydske Satirer 43—60.
VI. Laurembergs sidste Aar. Hans Efterslægt og Eftermæle 61—69.
VII. Johan Lauremberg og Ludvig Holberg 70—75.
Bilag 1—11 77—91.
Joannis Laurembergii Satyra ad principis editionis fidem recusa 1—18.


Rettelser.

S. 1 L. 14 f. o. 1588, læs: 1590.
- - - 5. f. n. Florentia, læs: Florentiae.
- 5 - 12 f. n. Graecorum, læs: Graecarùm.
- - - 6 f. n. Acena, læs: Acerra.